• https://tr-tr.facebook.com/DurusoyHasereIlaclamaMerkezi/
  • https://twitter.com/durusoyilaclama

Alman Hamamböceği

Fiziksel Özellikleri

Erginler 10-15 mm boyundadır,dişiler erkeklerden daha kısa boydadır. Çogunlukla rengi açık sarımsı kahve renktedir pronotum üzerinde uzunluğuna iki kalınca koyu leke mevcut olup diğer türlerden ayrılır.

Yaşam Evreleri
Hamamböcekleri içerisinde en hızlı üreyen türdür.. Yumurta paketi 7-9 mm boyunda,4 mm enindedir. Dişilerde nimf evresi 40-60 günde gerçekleşir ve beş veya altı gömlek değiştirirler. Erkeklerde ise nimf zamanı 37-40 gün sürmekte ve altı veya yedi gömlek değiştirmektedir. Erginlerin hayatı sıcak ortamda 3-4 ay kadar, soğuk ortamda ise 5-8 ay kadar sürmektedir.

Barınma Alanları 
Alman Hamamböceği diğer türlerdeki gibi insanların bulunduğu yerler, oteller, lokantalar, pastaneler, fırınlar, hastaneler, yemekhaneler,gıda ile ilgili üretim yapan fabrikalar, değirmenler, marketler, gıda depolan ve benzeri yerlerde bulunurlar. 

Korunma İpuçları
Bu tür hamamböcekleriyle mücadele uzman yardımı ve periyodik destek gerektirmektedir.Sayılarının daha fazla artmaması üremelerinin kontrolünün ele alınması için yaşam alanları ve yuvaları belirlenmeli ve en uygun yöntemle bu sorun en sağlıklı biçimde çözümlenmelidir.DURUSOY gibi haşere ilaçlama konusunda uzman bir firmadan destek alınması gereklidir.